Te nagrania miały wstrząsnąć Polską. Podobno. Polska jest krajem, którym ciężko wstrząsnąć. Polska jest krajem, którym nie wstrząsnęły nawet pękające parówki posła Antoniego Macierewicza.

Wydaje mi się, że bardziej niż te nagrania, Polską wstrząsnęło niedawne wyznanie pani Justyny Kowalczyk. Pani Kowalczyk opowiedziała o swojej walce z depresją. Wyznanie było zaskakujące. Na taśmach „Wprost” nie ma nic zaskakującego.

A jednak, nie ukrywam: dzisiejszy „Wprost” otworzyłem z żywą ciekawością. O tak! Byłem podekscytowany. Chciałem być wstrząśnięty. Oczekiwałem czego zaskakującego. Czegoś, czego nie wiem i czego nie umiem się domyślić. Czegoś nowego. Po prostu.

Później spotkało mnie długie dwanaście stron zawodu. Dwanaście stron, na których nie ma nic zaskakującego! Ani wstrząsającego! Ani nowego. Bywa. Tylko taśmy. Cienkie, wąskie i długie taśmy. Sześciu bohaterów. I taśmy, które miały obalić rząd… Polska jest krajem, w którym niezwykle ciężko jest obalić rząd. W Polsce rząd musi obalić się sam.

[Póki co, mogę napisać, że jedynie profesor Marek Belka, minister Sławomir Cytrycki i minister Bartłomiej Sienkiewicz cokolwiek obalili – sześć kieliszków wódki. Na zdrowie! Po dwa kieliszki na głowę – doprecyzował „Wprost”].

***

Oto dwanaście luźnych wniosków z lektury taśm prawdy „Wprost”:

 1. Tygodnik „Wprost” ma świetnych specjalistów od marketingu i promocji. Wspaniale wyczuli narodową potrzebę by wydarzyło się coś wstrząsającego.
 2. Polscy politycy bluzgają tak samo jak polskie społeczeństwo. To znaczy, że chyba naprawdę są reprezentantami narodu. Gratulacje!
 3. Z drugiej strony, polscy politycy nie jadają tak jak polskie społeczeństwo. To znaczy, że jednak nie są reprezentantami narodu. Bywa…
 4. Minister Sienkiewicz zna się na koniakach.
 5. Minister Sienkiewicz zna się też na Polakach. Rozumie, że Polaków interesuje ich własny portfel. Polaków nie interesują ani orliki, ani autostrady. Prawda. Polacy starają się przeżyć – a to jest już cholernie trudne zadanie.
 6. Minister Sienkiewicz uważa, że polskie instytucje państwowe są nieskuteczne. Dołączył tym samym do grona pozostałych trzydziestu ośmiu milionów Polaków.
 7. Profesor Belka wiedział, że Amber Gold to piramida finansowa, ale nie wiedział, że autor tej piramidy zatrudnia syna premiera Tuska. Nawet wiedza prezesa NBP bywa ograniczona.
 8. Profesor Belka ma naprawdę długiego chuja.
 9. Profesor Belka nie ma problemów typu PiS-owskiego. Nie wiadomo, czy wynika to z faktu, że ma naprawdę długiego chuja, czy też z innego powodu.
 10. Minister Jacek Rostowski vel Jan Vincent-Rostowski uważa, że należy przestrzegać pewnych zasad i nie dodrukowywać pieniądza. Dlatego nie nadaje się do polityki. Całkiem słusznie. Każdy chciałby drukować pieniądze. Profesor Belka też. [I ja też. Mam nawet własną drukarkę].
 11. Minister Rostowski nie ma naprawdę długiego chuja. I jest to przyczyną jego ambicji. Nie wiadomo, czy skutkuje to problemami typu PiS-owskiego.
 12. Minister Cytrycki jest chujem starym. A na pewno starszym niż profesor Belka.

Koniec wniosków.

***

Taśma z gościnnym udziałem Sławomira (kurwa) Nowaka i Andrzeja (pojebało was?) Parafianowicza nie wnosi nic nowego. Minister Nowak jest zwykłym cwaniaczkiem. Żadne zaskoczenie. Prokuratura Generalna wykorzystywana jest do małych gierek politycznych. Żadne zaskoczenie. Terminal gazowy w Świnoujściu powstanie nie-wiadomo-kiedy. Żadne zaskoczenie. Ministra Pawła Grasia nikt nie lubi. Żadne zaskoczenie. Z twarzy widać, że jest tak życzliwy innym ludziom jak minister Zbigniew Ziobro wobec doktora Mirosława Garlickiego. Czyli nie jest.

***

Taśmy wracają na szpulkę. Do następnego razu. Niebawem kolejne taśmy będą miały obalić rząd. Nie obalą. Bywa. W Polsce ostatnim obaleniem, które się udało było obalenie pomnika Feliksa Dzierżyńskiego. Feliks Dzierżyński był komunistą. Feliksa Dzierżyńskiego obalił niespodziewany atak serca. Bywa. Jego pomnik obalili mieszkańcy Warszawy.

Taśmy „Wprost” obaliły mit, że w Polsce nie da się sprzedać tygodnika. Da się. Gratulacje!

—————————-

Wykorzystano cytaty z:

Agnieszka Burzyńska, Michał Majewski, Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor, Sylwester Latkowski, Grzegorz Sadowski i Joanna Apelska, Afera podsłuchowa, „Wprost” nr 25 (16-22 czerwca 2014), 14-25.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Odwijanie szpulki, czyli taśmy, które nie obaliły rządu

 1. Dokładnie, nic wstrząsającego.

  Mniemam, że gazety rozpisują się o tym teraz, ponieważ za kilkanaście dni będzie finał mundialu.

  Wszak trzeba będzie zainteresować Polaków innym wydarzeniem.

  Pozdrawiam,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s